Czy można cofnąć przelew bankowy?

Czy można cofnąć przelew bankowy?

Prasówki

Czy można cofnąć przelew bankowy? Dzięki bankowym usługom internetowym możemy prowadzić przelewy z domu. Samodzielne zlecanie operacji wymaga jednak dużej dokładności. Czasem nawet przy dobrym przepisywaniu podamy złe dane, kwotę lub numer konta. Co zrobić, gdy zorientujemy się, że zatwierdziliśmy błędne zlecenie? Czy można cofnąć przelew? Jak odzyskać pieniądze przesłane na złe konto?

 

Błędny przelew – które są konsekwencje?

Często dokonujemy wiele przelewów naraz natomiast w pośpiechu, by pieniądze szybko przybyły do oczekujących. Wówczas łatwo o pomyłkę. Potrafią obecne stanowić niepoprawne dane adresata, za wysoka kwota przelewu lub źle przepisany numer konta. Każda z pomyłek wymaga innego robienia a że wywoływać za sobą inne konsekwencje:

Błędne dane kliencie

Wpisanie niepoprawnego imienia, literówka w nazwisku, czy błędny adres odbiorcy przelewu to najmniej szkodliwe pomyłki, które możemy stworzyć. Banki weryfikują zlecenia tylko po numerze konta, więc przelew a właśnie zostanie przekazany do odpowiedniej osoby (oczywiście, jeżeli nie było pomyłki w numerze konta).

Jedynym wyjątkiem są nowo powstałe rachunki. Kiedy wznosi się nowe konto a wybiera zasilić je tekstem z obowiązującego, należy dokładnie wpisać dane. Jeśli coś nie będzie się zgadzać, bank może skończyć przelew.

Zbyt niebotyczna kwota przelewu

Czasem dodatkowe zero lub źle postawiony przecinek sprawia, że wysyłamy komuś sumę dziesięciokrotnie wyższą od zamierzonej (zamiast 500 zł możesz przesłać 5000 zł). W obecnym sukcesu problem zatrzymuje się zdecydowanie dużo niebezpieczny. Bank nie płaci za pomyłki użytkowników w współczesnej kwestii a potrafi nie zechcieć anulować zatwierdzonego przelewu. W obecnym faktu można jedynie skontaktować się z klientem i poprosić o zwrot różnicy w sumach.

Oczywiście, jeśli zatwierdzona suma będzie idealniejsza niż środki widoczne na twoim rachunku, przelew nie zostanie zrealizowany. W sukcesie za wielkich przelewów z datą przyszłą bogata w stylu natychmiastowym wybrać pieniądze z konta (tak aby dostępna suma była ciemniejsza od zleconej). Wówczas uniknie się realizacji zlecenia.

Zły numer konta bankowego

Błędny numer konta to najtrudniejszy problem. Oczywiście systemy bankowe są tak skonstruowane, by eliminować najczęstsze pomyłki. Jeśli wprowadzi się za niewielki lub za duży ciąg cyfr, okienko z artykułem powiadomi o braku, lub przelew nie jest przygotowany i człowiek z banku skontaktuje się spośród jego zleceniodawcą.

Błąd w organizacje cyfr lub niskie ich wpisanie to szybko zupełnie nowa sprawa. Pół biedy, jeśli zlecimy dowód na zakończone konto. Bank go nie zrealizuje lub zwróci transfer w procesie kilku dni roboczych (okres oczekiwania może kłócić się w relacji od regulaminu, w wybranych bankach jest ledwie dzień, w drugich nawet ponad tydzień). Jeśli jednak błędny numer jest wolny, to pieniądze trafią na inny rachunek. Systemy bankowe weryfikują tylko numery, to nawet jeśli dane adresata wpiszesz poprawnie, a ciąg wartości nie będzie się zgadzał, to pieniądze otrzyma nowa kobieta.

Cofnięcie przelewu – co czynić?

Popełniliśmy błąd w numerze konta. Co teraz? Do kogo należy się zwrócić? W relacji z banku możemy wykonać:

anulowanie samodzielne z okresu bankowości internetowej – łatwe w kilkorgu bankach. Zwykle dotyczy tylko przelewów z datą przyszłą;
anulowanie przez infolinię – anulacja przez kontakt z konsultantem. Nie stale jest dodatkowa (szukaj danych w regulaminie banku), czasem zostaniesz odesłany do oddziału;
rozwiązanie w dziale – osobiste podpisanie odwołania transakcji.

Anulowanie przelewu – gdy jest możliwe, i jak nie?

To, czy można cofnąć zlecony przelew, zależy z dwóch czynników:

regulaminu banku

Bank chyba nie zgodzić się na rozwiązanie przelewu, jeśli w regulaminie jest przedmiot, że maszyna nie anuluje zajęć z datą bieżącą. Większość banków nie robi wywiadów z anulacją, jeśli przelew ma odroczoną datę płatności, nie stanowi wówczas natomiast regułą (znów zależy całkowicie z regulaminu).

czasu, jaki minął od złożenia przelewu

Ma się te duża reakcja. Wykryliśmy pomyłkę – od razu umówmy się z bankiem odpowiadającym za konto, z jakiego wysłaliśmy pieniądze. Jeśli umowa nie została również zrealizowana (można się tego dowiedzieć, sprawdzając sesje Elixir banku, czyli tabele sesji przychodzących i wychodzących), można ją otworzyć. A gdy pieniądze poszły już na dalekie konto, z rządu naszego banku nie będzie się już dało nic zrobić.

Przelew na niskie konto – jak odzyskać pieniądze a lub wtedy w ogóle możliwe?

Gdy pieniądze zostały już przelane na konto błędnego adresata, nie posiadamy odpowiednia do reklamacji w banku. To my popełniliśmy błąd, nie instytucja. Oczywiście bank może zaoferować pomoc w odzyskaniu pieniędzy i umówić się z bankiem, do jakiego poszedł przelew. Stanowi wówczas natomiast jedynie silna opinia, nie obowiązek. Na miar zapisu Sądu Największego z grudnia 2008 roku, bank jest obowiązek wykonać zlecenie dobre z stałym przeznaczeniem oraz zasadami współżycia społecznego. Co oznacza, że do jego przeznaczeń nie należy odzyskanie błędnie zaadresowanych przez nas pieniędzy.

Jeśli bank zgodzi się pomóc, może wysłać do przypadkowego odbiorcy wezwanie do zapłaty na miar zasad kodeksu cywilnego, który odpowiada, że „każdy, kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, jest odpowiedzialny do dania pomocy w krwi, i jeżeli to trudne, do zwrotu wartości”. Dla przypadkowo obdarowanego znaczy to obowiązek zwrotu pieniędzy (w celu istniałoby wówczas bezpodstawne wzbogacenie się).

Zaproszenie do oddania wpłaty powinno mieć kwotę podlegającą zwrotowi, termin odesłania wartości i numer rachunku osoby, która chce odebrać swój majątek. Tak nie jest pewności, że po wysłaniu wezwania odzyskamy nasze pieniądze. Jeśli osoba, która otrzymała błędny przelew, uchyla się od zwrotu, można szybko tylko zgłosić sprawę do wniosku. W trakcie postępowania bank nie jest jednak ścianą oraz nie ponosi żadnej odpowiedzialności.

Ile kosztuje cofnięcie przelewu?

Pomyłka że nas niemało kosztować, nawet jeśli przelew uda się anulować jeszcze przed wysłaniem do błędnego adresata. Bank za udzieloną pomoc może nabyć opłatę. Dodatkowa procedura jest realizowana tylko z winy osoby, która błędnie wpisała znane i musi zaangażowania pracowników firmie. W relacji z banku za anulację zapłacimy od 20 do 30 zł. Właśnie są banki, które anulują przelewy za darmo, wszystko zależy przecież z podpisanego przez klienta regulaminu.

Jeżeli bank przyjmie się uwag w odzyskaniu już przelanych pieniędzy, policzy nam też więcej. W relacji od firmy potrafi stanowić ostatnie opłata od 60 do 120 zł.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments