Stymulacja bazalna Andreasa Fröhlicha

Terapia bazalna Połczyn-Zdrój

Zachodniopomorskie

Edukacja kobiet z dużą niepełnosprawnością sprzężoną do modna była kwestią marginalizowaną. W współczesnych latach można stwierdzić korzystne zamiany w ostatnim obszarze. Powstaje coraz bardzo nowych Ośrodków Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczych i szkół, które cierpią na potrzeby rozwojowe tej liczby dzieci oraz młodzieży dzięki tak dobranej ofercie terapeutycznej, edukacyjnej, rehabilitacyjnej i opiekuńczej oraz dobrej infrastrukturze.

Terapia bazalna Chojna

 

Część uczniów z uwag zdrowotnych nie może wykonywać obowiązku szkolnego na placu placówki oświatowej. Wówczas podopieczny zawarty jest nauczaniem indywidualnym prowadzonym w zakładzie rodzinnym. Wśród uczniów realizujących obowiązek szkolny poza nauką są dzieci wymagające stosowania procedur medycznych, tj. dializowane, korzystające nadal lub czasowo z respiratora lub/i mienia medycznego z zastosowaniem sondy, oddychające za pomocą rurki tracheostomijnej i wymagające regularnego oczyszczania dróg oddechowych, a dodatkowo inni hospitalizowani pacjenci.

 


Adresaci stymulacji bazalnej

Jedną z form terapii kobiet z dużą niepełnosprawnością intelektualną, których rozwój fizyczny nie przekroczył piątego miesiąca wieku rozwojowego a poznawczy – dwunastego, jest stymulacja bazalna – koncept pedagogiczny opracowany przez prof. Andreasa Fröhlicha. Metoda stymulacji bazalnej kojarzona jest zarówno w książki z dziećmi oraz młodzieżą dotkniętą niepełnosprawnością będącą wynikiem czynników prenatalnych i okołoporodowych, jak a z głowami dorosłymi, które wskutek wypadku uległy ciężkim uszkodzeniom neurologicznym, a dodatkowo w terapii chorób neurodegeneracyjnych oraz do grona kobietom w stanie terminalnym.
Jak wykorzystać stymulację bazalną w nauczaniu indywidualnym?

zobacz również czy anemia sierpowata jest uleczalna

Postać z dużą niepełnosprawnością sprzężoną podaje się przez ciało, całym sobą. Brak mienia swego ciała, do którego zarządza już sześciogodzinne całkowite unieruchomienie wprowadza zatrudnionego w stopień na pograniczu relaksu i trwania, w którym samoświadomość i znajomość tego, co go ogranicza, stopniowo zanika. Pracowanie w takim mieszkanie może stawać się codziennością kobiet z dużymi uszkodzeniami neurologicznymi, zaś w sukcesie doprowadzać do stagnacje i apatii. Terapia bazalna działa w zestawie dobrej prac do pracy i spokoju, umożliwia zorganizowanie aktywności swej dziecka poprzez poszukiwanie możliwych sylwetek i pokazanie właściwych materiałów, wspiera podopiecznego w obrębie realizacji podstawowych funkcje pielęgnacyjnych, modeluje sposób zabawy i sprawia na rozwój komunikacyjny i poznawczy dziecka.
Terapia bazalna a regulacja oddechu

Tym, co w terapii bazalnej przynosi uczniowi najwięcej korzyści, jest stymulacja somatyczna – zrytualizowana stymulacja dotykowa ciała i/lub twarzy, która przez pewny, przewidywalny schemat zapewnia podopiecznym poczucie bezpieczeństwa, zmierzając do obniżenia napięcia mięśniowego, relaksacji i regulacji oddechu. To nadzwyczaj ważna strefa, zważywszy na często będącą u dzieci skoliozę zmierzającą do trudności oddechowych.

Źródło artykułu: Stymulacja bazalna Andreasa Fröhlicha

 

Terapia bazalna Chojna

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments